Company logo

Polat Enerji

Developer

Gücümüz Doğadan, Enerjimiz Sonsuz

#822 of 937 Developers

Overview

Polat Enerji, yenilenebilir enerji alanında faaliyet gösterme amacıyla 2000 yılında kuruldu. Öncelikli olarak Türkiye’nin rüzgar potansiyeline odaklanan yatırımlar yaptık. Geçen bu sürede temiz enerji üreten 5 rüzgar ve 1 güneş santraline hayat verdik.

İlk rüzgâr enerji santralimiz Soma RES 2009 yılında faaliyete başladı. Ardından sırasıyla 2011’de Seyitali RES, 2012’de Poyraz RES, 2013'te Geycek RES ve 2022 yılında Göktepe RES devreye alındı. Geçen bu sürede mevcut santrallerimizin kapasite artış projeleri tamamlandı. İlk güneş enerji santralimiz Cıngıllı GES ise 2019 yılından bu yana üretim yapmaktadır.

Santrallerimizden Soma RES, toplamda 288,1 MW’lık kurulu gücü ile Türkiye’nin en büyük rüzgar santralidir. 168 MW kurulu gücü ile Geycek RES ise Türkiye’nin en büyük beşinci santrali konumundadır. Tüm RES yatırımları ile şirketimiz Türkiye’nin en büyük rüzgar santrali yatırımcısı unvanına sahiptir.

Şirketimiz yılda yaklaşık 2 milyar kWh elektrik üreterek, 55 milyon adet ağaç dikimine eşdeğer yaklaşık 1,25 milyon ton sera gazı emisyonu azaltımı sağlamakta ve ortalama 600 bin kişinin elektrik enerjisi tüketimini karşılamaktadır.

Latest news

No items found

Looks like we couldn't find any recent news on this company

Technologies

Regions

No items found

Looks like this company doesn't have any regions assigned to it
Keep Exploring
Explore our global databases of Developers, Investors and Lenders.

Similar companies

Invite your team to PF Nexus

Share projects and company information seamlessly by inviting your colleagues to join PF Nexus.

Unlock the full power of PF Nexus

Our platform is helping run hundreds of renewable energy projects.